Primárna prevencia

Sekundárna prevencia

Terapia v nemocnici

Terciálna prevencia

GCalendar Overview

December 2018
Po Ut St Št Pia So Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Bolesti chrbtice - prevencia a liečba metódou SM System, rozhovor s autorom metódy MUDr. Smíškem. Trápia vás bolesti chrbtice? Vystreľuje vám bolesť od chrbtice do nôh a  lieky na bolesť už nezaberajú?  Alebo už dokonca zvažujete operáciu chrbtice?   Tak práve vám môže pomôcť liečebná metóda cvičenia - SM-Systém.
Máte sedavé zamestnanie a závoveň nemáte čas na šport? Vyskúšajte preventívne regeneračné cvičenie SM-Systém.
Možno si poviete, že to znie ako reklama na Kosmodisc, ale verte alebo nie, metóda SM-Systém je takmer zázrakom. Možno preto, že je založená na pravidelnom cvičení, a nie na tom, že si kúpite špeciálnu stoličku alebo Kosmodisc a tým to skončí.

Bohužiaľ pohľad dnešnej modernej medicíny na degeneratívne ochorenia chrbtice (napr. vyskočenú platničku) je skreslený a približne nasledovný:
Bolesť sa najprv musí potlačiť liekmi proti bolesti. Patientovi je potom doporučená rehabilitácia a rôzne cviky, ktoré sami o sebe v akútnom štádiu spôsobujú bolesť. Akútny stav našťastie v tom lepšom prípade sám odoznie. Po nejakom čase sa zas vráti, pretože príčina sa sama neodstráni. V tom horšom prípade, ak bolesti pretrvávajú alebo dochádza dokonca k neurologickým poruchám, sa konštatuje zlyhanie konzervatívnej terapie a je doporučená operácia vyskočenej platničky.
 
Vo všeobecnosti ešte donedávna platilo, že v akútnom štádiu vyskočenej platničky (hernie intervertebrálneho disku)  je človek tak paralyzovaný, že nemôže nedostatočný pohyb z minulosti kompenzovať pohybom v akútnom štádiu.
Jedinečnou výhodou metódy SM-System je, že umožňuje rehabilitáciu aj v akútnom štádiu a dokonca jej pravidelným cvičením vedie k odstráneniu príčin bolesti u vyskočenej  platničky.
 
Doktor Smíšek
 
Vzhľadom na stúpajúcu frekvenciu výskytu ochorení pohybového aparátu a málo dostupných informácií o tejto prelomovej metóde som sa rozhodol osloviť priamo objaviteľa metódy SM-Systém, pana doktora Richarda Smíška.
prikladám voľný preklad rozhovoru plus odkaz na krátké video s pánom doktorom 

Prečo bolesti chrbta vôbec vznikajú? Je problémom nedostatočný pohyb dnešného moderného človeka?
Bolesti chrbta sú  problémom (špirálnej) svalovej stabilizácie chrbtice, problémom stratenej schopnosti regenerácie medzistavcovej platničky, ktorá degeneruje a praská. Dochádza tiež k skráteniu svalov, ich zlému prekrveniu  a následnému obmedzeniu pohybu chrbtice. To zas vedie k ďalšiemu opotrebeniu medzistavcovej platničky a kĺbnych plôch a vzniká začarovaný kruh.
 
 
 
Zobrazenie jedného z cvikov 
 
 
 


 
uvoľnenie tlaku na platničku pri cvičení

 


 
Ako by ste popísali metódu SM-System dvoma vetami?
Metóda SM-systém sa vyvíja už viac ako 30 rokov a je založená na aktivnom cvičení s elastickým lanom. Cieľom cvičenia je liečiť a regenerovať meziostavcové platninčky celej chrbtice. 
Hlavný efekt metódy je vo vyvolaní trakčnej (preťahovacej) sily v mezistavcovej platničke. Tohto efektu dosiahneme aktiváciou špirálnych svalových reťazcov, které zužujú obvod pásu a preťahují telo smerom nahor. Týmto spôsobom je chrbtica pri pohybe aktívne stabilizovaná. 
 
Je metóda SM-System preventívnou alebo liečebnou metódou?
SM-Sytem metóda má nezastupiteľné  a hlavné uplatnenie v  liečbe  vyskočenej platničky alebo skoliózy. Okrem toho je určená aj na  preventívne cvičenie, aby sa zachovala správna spirálna stabilizácia chrbtie. V neposlednom rade je vhodná na  regeneráciu chrbtice, napríklad po dlhom cestovaní. 
Aké sú teda hlavné indikácie SM Systému vrámci liečby?
Liečba vyskočenej platničky
Liečba skoliózy
Liečba po operácii chrbtice
 
Cvičia pomocou metódy SM-System naozaj aj pacienti v akútnom štádiu, ktorým ´´vyskočí platnička´´? 
Áno, po absolvovaní príslušnej diagnostiky. Cvičeni u nás doporučujeme po vylúčení iných príčin bolestí, akými môžu byť napr. infekčné a tumorózne ochorenia.  Cvičenie je naozaj možné aj  v akútnom štádiu a cvičenie dokonca prináša úľavu.
 
 
 
Vyskočená platnička pri zobrazení magnetickou rezonanciou
 
 
Aká je výhoda metody SM-System v porovnaní s inými cvičebnými metódami  napr. s kalanetikou.
Príroda má svoje zákony a tie sa nedajú meniť.
Kalanetika tieto zákony nerešpektuje a je iba módnou záležitosťou, napr. ako pilates alebo power-joga...  SM-System tieto zákonitosti rešpektuje a je na nich postavený. 

Nie je alternatívou cvičenie vo fitnes clube?
Je naivné myslieť si, že ľudia budú hromadne chodiť do fitnes. Z mojich skúseností vyplýva, že približne jeden zo sto patientov, ktorému je odporučené fitnes, naozaj do fitnes ide a jeden zo sto potom naozaj cvičí správne. Fitnes preto nie je riešením problému pohybového aparátu. Napríklad také ´´brušáky´´ sú úplným nezmyslom, ak cheme posilniť stabilizačnú úlohu brušných svalov. Naopak napríklad ´´ brušáky´´ sú pre stavcové platničky škodlivé.  Brušáky aktivujú priame brušné svaly, čo znamená ich kontrakciu a kompresiu chrbtice. To nevedie k spirálnej stabilizácii chrbtice a už vôbec k oddialeniu stavcov od seba. Platnička je naopak komprimovaná.
Ak má pacient možnosť cvičiť doma s lanom od nás, je šanca na úspech vyššia.

Ako vznikla  SM- metoda?
Ja sám som ako mladý cvičil s gumeným lanom a súvislosti ohľadne fungovania svalového aparátu som objavoval postupne pri štúdiu poznatkov z oblasti rehabilitácie a športovej medicíny.
Samotná metóda je inšpirovaná prirodzeným stereotypom chôdze.

Spadá SM-metoda do alternatívnej  medicíny? 
Áno SM-Metódu možno zaradiť pod alternatívnu medicínu. Nutno však podotknúť, že klasická medicína na poli degeneratívnych ochorení chrbtice podmienených zlými stereotypmi úplne zlyháva.
Ja sa pýtam, ako môže fungovať klasická liečba , keď vyšetrenie pacienta ortopédom v ambulanci trvá 10 minút?  No nemôže...

Kedy môžene  očakávať zlepšenie stavu svalov, ak začneme cvičit?
U dieťaťa môžeme pozorovať prirodzené zapojenie svalových reťazcov. Situácia sa ale mení už po absolvovaní 5 rokov na základnej škole. U jedenásťročného dieťaťa sa už dájú pozorovať chybné stereotypy a  na to naväzujúce chybné  zapojenie svalov a následne (ne)zapojenie tých správnych svalových reťazcov.
Vezmime si napríklad situáciu u vyskoškolsky vzdelaného človeka. Má za sebou 8 rokov základnej školskej docházdzky, 4 roky gymnázia a 5 až 6 rokov vysokej školy. To znamená 17 až 18 rokov štúdia  často v sede,  v predklone pri písaní pravou rokou alebo pri práci s počítačom. Zlé stereotypy a ich následky vznikajúce skoro dva desaťročia sa nedájú zmeniť hneď. Pri pravidelnom cvičení možno pozorovať zlepšenie po 3 mesiacoch.

Ako sa dá sledovať efektivita liečby?
Jednak klinickým vyšetrením. Jednak možno
výsledok odsledovať na rôntgenovom snímku alebo vyšetrení magnetickou rezonanciou.

Koľko stojí takáto kontrola? 
Rôntgen napr. 180 Kč a vyšetrenie  magnetickou rezonanciou cca 5000 Kč.

Myslíte, že by  toto zobrazovacie vyšetrenie(magnetickú rezonanciu) mala preplácať poisťovňa?
Ano.  Náklady pre štát sú oveľa vyššie, keď pacient nemôže pracovať a poberá nemocenskú dávku.

Co bráni rozšíreniu SM-systému do praxe? 
V Českej republike sú približne 3% ľudí, ktorí sú spokojní so situáciou v štáte, zvyšných 97% s tým nemá ambíciu nič robiť. Podobne vyzerá situácia v oblasti liečby a prevencie chorôb pohybového aparátu.

Musí se dnešný moderný človek vzdať svojich už v princípe nezdravých stereotypov ako napr. sedavej práce úplne alebo existuje nejaký kompromis?
Alternatívou je metóda SM- System. Ak človek pravidelne cvičí minimálne 10 minút dva-krát denne, stačí to nato, aby sa precvičované svaly uvoľnili a medzistavcové platničky zregenerovali.

Kde možno nájsť podrobnejšie informácie o metóde SM-Systém? Napr. na www.smsystem.cz (fotografie publikované so súhlasom SM System)
LAST_UPDATED2
 

Komentárov  

 
+9 #1 2013-02-14 15:54
Dobrý deň: kde mám možnosť si zakúpiť, praktické a metodické pomôcky pre správne cvičenie napr. na vyskočenú platničku ktorá je 7mm posunuta S 1 v pravo. Bolesť pretrváva už 4 mes.
Citovať
 
 
-2 #2 2013-05-01 17:08
na dole uvedenej adrese
Citovať
 
 
+3 #3 2013-05-06 15:33
ahojte

práve si čítam nález z RTG krížovej časti, mám telá stavcov neznížené, na ich okrajoch prítomné zahrotenia. Pedikle diferencovateľn é. Medzistavcový priestor L1/2 mierne nižsí, ostatné nezúžené.
Prosím, viete mi povedať, čo značí "zahrotenie"? je to zlé, či dobré? mám problémy s krížami od 2011, ortoped ma stále napichá obstrekmi a dá mi Dorsiflex a Movalis. Po liekoch mi bolesti niekedy prejdú, niekedy nie. Ale sadnem na bycikel (na cykl. chodník) a zas mám bolesti. Som tam kde som bola. Viete mi poradiť, čo mám robiť? Nemal by to riešiť iný lekár? Ďakujem za odpoveĎ
Citovať
 
 
+3 #4 2013-05-06 15:35
#2 ivan 2013-05-01 17:08
na dole uvedenej adrese

Ivan, prosím ťa na ktorej adrese? ja sa snažím cvičiť doma cviky - kalanetiku , ale stále ma po cvičení bolia na 2. deň kríže.
Citovať
 
 
+2 #5 2013-05-11 12:53
www.smsystem.cz
Citovať
 
 
+4 #6 2014-01-29 19:21
Dobrý deň, ja by som sa chcela informovať, či tie cviky sa cvičia iba s tým lanom, alebo aj bez toho? Ja mám tiež problémy s chrbticou - protruzie na L4/L5, by ma zaujala Vaša metoda. Ďakujem
Citovať
 
 
0 #7 2014-04-21 00:29
What's up, after reading this amazing post i am lso happy to share my experience here with friends.
Citovať
 
 
0 #8 2015-05-14 13:51
Howdy! I know this iis kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for
this site? I'm getting sick and tired of Wordpress because I've had problems with hackers
and I'm looking at options for another platform. I would be fantastic if
you could point me in the direction of a good platform.
Citovať
 
 
0 #9 2015-05-29 08:38
I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this kind of space
. Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site.
Studying this info So i'm satisfied to exhibit that I
have an incredibly good uncanny feeling I came upon exactly what I
needed. I such a lot without a doubt will make sure to don?t put out of your mind
this web site and provides it a glance on a relentless basis.
Citovať
 
 
+1 #10 2015-06-01 23:32
In order to have fun with this video game without Bluestacks then you can certainly simply
follow the below step-by-step guide.

Also visit my web-site ... clash of clans review 2014 (telechargerfar cry4.fr: http://telechargerfarcry4.fr)
Citovať
 
 
0 #11 2015-06-12 21:34
There is nothing principally ‘inappropriate' with Clash
of Clans, it's most likely a great exemplory case of the tycoon genre.


Also visit my weblog: clash of
clans review: http://Telechargerfarcry4.com/
Citovať
 
 
0 #12 2015-07-16 17:29
Výborný príspevok! Ďakujem pekne a pozdravujem.
Citovať
 
 
0 #13 2015-07-17 11:51
Zaujímavá téma. Zdieľam ďalej!
Citovať
 
 
0 #14 2015-07-17 22:16
V mnohých aspektoch mám určite iný názor, ale tu so všetkým súhlasím.
Citovať
 
 
0 #15 2015-07-18 01:32
Veľmi dobre povedané, v mnohých otázkach súhlasím.
Citovať
 
 
0 #16 2015-07-18 22:09
Na túto tému by som to napísal presne tak isto, súhlasím
s autorom.
Citovať
 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

You must have Flash Player installed in order to see this player.

Odkazy

http://