Primárna prevencia

Sekundárna prevencia

Terapia v nemocnici

Terciálna prevencia

GCalendar Overview

December 2018
Po Ut St Št Pia So Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Cez diagnózu atopický ekzém nakoniec k diagnóze celiakia.

 

Už ako dieťa mala kožné problémy. Svrbela ju koža hlavne na krku a na predlaktiach. Na týchto miestach bola koža červená a suchá. Detský lekár ju vyšetril a stanovil diagnózu atopický ekzém. Naučila sa s občasným svrbením kože žiť. Kupovala si rôzne "špeciálne" krémy a tie svrbenie a zápal zmierňovali. V lete niekedy ekzém dokonca úplne zmizol. V dospelosti všaj neustupoval, skôr menil lokalizáciu.

Medzi časom jej blízkej príbuznej, ktorá mala tiež kožné problémy, diagnostikovali "dermatitis herpetiformis Duhring" a teda celiakiu. Diagnózu stanovil gastroenterológ.

Postupne, keď sa s vekom ekzém nelepšil, vzniklo podozrenie, či pod diagnózou atopického ekzému predsa len nebude iný skrytý problém. A síce celiakia.

Nechala sa vyšetriť u svojho kožného lekára, s tým, že sa v rodine vyskytla celiakia. Ten však trval na diagnóze atopický ekzém - ktorý sa môže vyskytovať aj v dospelom veku. Iné problémy obvyklé u celiatikov ( tráviace problémy, chudokrvnost...) však nemala. To, že nemohla piť mlieko (mala ľahkú laktózovú intoleranciu) jej nikdy nejak zvlášť nevadilo...

Predsa však u praktického lekára trvala na vyšetrení protilátok na celiakiu a tie boli pozitívne.

Diagnózu CELIAKIA definitívne potvrdilo histologické vyšetrenie sliznice tenkého čreva.

Začala držať celiatickú dietu (tzn. bez chleba a akýchkoľvek výrobkov obsahujúcich pšenicu, ovos, jačmeň) a za nejakú dobu začal zápal kože ustupovať, dokonca sa začala celkovo cítiť lepšie a kontrolné protilátky na celiakiu začali klesať.

Happyend ? Nie tak úplne.

Celiakia je ochorenie, ktoré vyžaduje pevnú vôľu v dodržiavaní prísnej bezlepkovej diety. V dnešnej dobe je dodržiavanie bezlepkovej diety finančne náročné, ale jej dodržiavanie predíde vzniku iných závažnejších ochorení. Prvotne sa celiakia považovala za ochorenie detského veku a bola spojovaná prevažne so zažívacími problémami. Aj tento prípad však svedčí o tom, že je to ochorenie, ktoré môže byť diagnostikované aj v dospelosti, a dokonca tráviace problémy  nemusia byť v čase stanovenia diagnózy vyjadrené.

Takmer každý človek má určitý zdravotný problém, ktorý nie je nijak závažný, predsa ho však určitým spôsobom obťažuje. Môže sa jednať buď o úplnú malichernosť (každého nás niekedy svrbí koža), alebo môže íst o prvý príznak choroby, ktorá môže byť závažná. V tomto prípade sa svrbenie a zápal kože považoval za atopický ekzém, bez možnosti špecifickej liečby ekzému. Ako sa však spätne ukázalo, hlavnou  vyvolávajúcou príčinou “atopického ekzému” v tomto prípade  bola celiakia(lepok). Zahájením dodržovania bezlepkovej diety sa následne mohla táto vyvolávajúca príčina odstaniť.

Pacient sám nemusí považovať príznaky ochorenia za patologické ( jednoducho sa častejšie poškriabe na koži a používa viac kožných krémov). Ešte ťažšia situácia nastáva, keď je človek  na výskyt príznakov zvyknutý už od malička a nepovažuje ich za príznaky choroby, ale za de facto "širšiu normu".

 Bola diagnóza atopického ekzému detským a následne aj kožným lekárom stanovená zle?

Atopický ekzém nie je podľa mňa typická nozologická jednotka (diagnóza, u ktorej poznáme jasnú jedinú a konkrétnu vyvolávaciu príčinu ) ale skôr syndrom. Teda sa môže stať, že prejavy celiakie na koži odpovedajú či už vzhľadom alebo anamnézou atopickému ekzému a diagnóza  sa tak  stanoví. Je to podobné ako keď lekár u pacientky stanoví diagnózu "zlomenina krčku stehennej kosti" , ale už nediagnostikuje osteoporózu, ktorá k vzniku zlomeniny prispela. Prejavy celiakie na koži majú vlastné pomenovanie - "dermatitis herpetiformis Duhring"- je ale zjavné, že vzhľadom môžu imitovať atopický ekzém. Ďalším vysvetlením vzniknutej situácie samozrejme môže byť, že u jedného pacienta sa jednoducho vyskytnú vedľa seba celiakia a atopický ekzém a celiakia jednoducho prejavy atopického ekzému zhoršuje...

Čo je to atopický ekzém/ atopická dermatitída?

Atopický ekzém alebo atopická dermatitída je jednou z najčastejších chorôb kože. Niekedy sa uvádza, že ňou trpí do 20% dětí. Jej súvis sa dáva do súvislosti s narastajúcim výskytom alergických ochorení. Atopický ekzém je ochorenie, ktoré by sa malo postupne s vekom zmierňovať.

http://www.atopickadermatitida.sk/index.php?www=sp_detail&id=88

http://www.ordinace.cz/clanek/atopicky-ekzem-atopicka-dermatitida/

Čo vlastně znamená názov atopická dermatitída?

Atopik je človek, ktorý má zvýšený sklon k alergiám rôzneho druhu. Dermatitída je odborný názov pre zápalové ochorenie kože.

Čo je to celiakia?

Zjednodušene povedané: intolerancia lepku organizmom. Lepok je obsiahnutý v obilninách (napr. pšenica) a spôsobuje zpravidla zápalovú reakciu v oblasti sliznice tráviaceho traktu, kde imunitný systém s lepkom prichádza do kontaktu, Dôsledky tejto imunitnej reakcie nakoniec vyvolávajú tráviace a iné problémy (napr. hnačku). podrobnejšie napr. na www.celiakia.sk

Prečo pomáhajú na svrbenie "krémy " ak má byť príčinou celiakia a nie ekzém?

Krémy fungujú v tomto prípade na svrbenie podobne ako tabletky-analgetiká (Brufen Paralen...) fungujú na bolesť hlavy - iba symptomaticky. To, že niekoho začne boleť hlava, má svoju príčinu. Tabletky síce bolesť hlavy vyriešia, neodstránii všák príčinu bolesti. Väčšinou je príčina bolesti hlavy "banálná" ( dehydratácia, prepracovanosť, krčná chrbtica...) a ich použitie je adekvátne vzhľadom k prechodnému vyvolávaciemu momentu. Bolesť hlavy však môže znamenať aj prvý príznak nádor u mozgu, a vtedy tabletky síce bolesť môžu odstániť ale dlhodobým používaním oddialia diagnostikovanie jej príčiny.

Bez žalobcu niet sudcu...

Tomu aby lekár stanovil diagnózu, musí predchádzať pocit pacienta, že niečo nie je v poriadku. Celkom jednoduchá situácia nastáva u niektorých  akutných prípadov. Človek dostane horúčku alebo si zlomí nohu. Lekára vyhľadá automaticky, neodkladne a diagnóza je spravidla jasná.

Oveľa zložitejšou situáciou je prípad niektorých chronických ochorení, keď príznaky choroby prichádzajú pozvoľna. Človek ich sám nezaregistruje, považuje za zanedbateľné (svrbenie kože, laktózová intolerancia...), alebo nepovažuje za nič nenormálne, čo by mal nechať vyšetriť lekárovi.

Zhrnutie: Ak máte "atopický ekzém" aj v dospelosti, nikdy ste neobľubovali mlieko, pretože vám spôsobovalo tráviace problémy, máte chudokrvnosť a na nič sa neprišlo alebo dokonca niekto v rodine už má stanovenú diagnózu celiakie zvážte to, či by ste sa nemali nechať  na celiakiu tiež vyšetriť.

Budem rád ak sa dozviem, že niekomu tento článok pomohol.

 

Komentárov  

 
+2 #1 2010-06-01 14:46
Dakujem za radu, mam ekzem od detstva a necham sa vysetrit na celiakiu.
Citovať
 
 
+3 #2 2010-06-29 17:43
ahojte.mam tiez atopicky ekzem ako citam vas clanok tak sa obavam ze aj mozem mat celiakiu.aakemu lekarovi mam ist na vyserenie.dakujemmm
Citovať
 
 
+1 #3 2010-07-01 14:55
doktorka ma poslala ku gastroenterolog ovi.
Citovať
 
 
0 #4 2010-08-06 18:39
cez praktika ku gastroenterolog ovi, odobrat protilatky
Citovať
 
 
0 #5 2011-02-06 18:02
Mám za to, že atopický ekzém a celiakie jsou dvě úzce propojené nemoci. Atopický ekzém je v podstatě projevem různých příčin, jedna z nich klidně může být celiakie. Já trpím ekzémem a zkoušel jsem i nějakou dobu jíst bezlepkově (něco přes měsíc), ale žádný efekt to nemělo. Můžu se zeptat, jak dlouho osoba zmíněná ve článku držela bezlepkovou dietu, než přišly nějaké změny?
Citovať
 
 
+3 #6 2011-07-07 18:26
Rovnakým spôsobom diagnostikovali mojej dcére pred dvoma rokmi celiakiu. Kožná lekárka ju dva roky liečila hormonálnymi masťami na atopický ekzém.Ale nevyliečila. Nepomohli ani kúpele Smrdáky, kde bola 3 týždne.Mala neutíchajúce bolesti hlavy, únava...Až po zmene kožnej lekárky - tá okamžite pri prvej návšteve diagnostikovala celiakiu,nasled ovala bezlepková strava s ktorou sa snažíme žiť už dva roky... Pred dvoma dňami sa vrátila z päťdňového pobytu v Minsku a ekzém je v príšernom stave...má mokvajúce krvavén rany po celom tele...následok porušenia diéty. Ale s trávením nikdy problémy nemala...Takže budeme bojovať ďalej. Ak treba, zmeňte lekára čo najskôr!
Citovať
 
 
+1 #7 2012-02-29 20:33
katastrofa....
Citovať
 
 
+2 #8 2012-04-05 19:03
tento clanok sa ma teda dost dotyka,cely zivot ma liecia na ekzem aj alergie,pouziva m dlho hormonalnu mast,ktora akosi stale menej zabera, casto som byvala unavena,nafukov alo ma,byvalo mi spatne od zaludka,postupn e vsetko slo dole vodou,vlasy,zub y,nechty, vsetko som pripisovala stresu,ale stres sa zmiernil a ostatne zostalo. Uz asi 4 mesiace mam diagnostikovanu celiakiu,dodrzi avam dietu,ale ze by sa mi nejak uzasne zlepsil stav nemozem povedat,mozem sa opytat ako dlho po zacati diety by sa mohol stav konecne zlepsit? mam tri deti, a byvam naozaj velmi unavena aj napriek dostatocnemu spanku,vlasy stale padaju,ekzem je tu tiez...mam byt este trpezliva a cakat ze bude jedneho dna vsetko normalne?
Citovať
 
 
+1 #9 2012-04-06 07:58
Ak sa este nic nezmenilo (a nemate navyse este nejaku inu chorobu) su v principe dve moznosti: Bud nedodrzujete dietu dostatocne(aj stopy lepku skodia) alebo uz napr. crevo bolo dlhorocnym zapalom poskodene natolko, ze jeho (ne)funkčnosť už nabrala dynamiku samostatneho ochorenia.
Citovať
 
 
+3 #10 2012-09-24 16:10
Veľmi dobrý članok.mám pocit ako keby som čítala svoj prípad.no musím povedať že mne sa stav zlepšil po dvoch dňoch držaniadiéty.nevravím že to zmizlo hneď ale zmenu som videla.po troch týždňoch to bolo skoro celé preč.teraz držím diétu asi dva mesiace a som v pohode.no treba si dávať pozor aj ná mlieko.
Citovať
 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

You must have Flash Player installed in order to see this player.

Odkazy

http://