Primárna prevencia

Sekundárna prevencia

Terapia v nemocnici

Terciálna prevencia

GCalendar Overview

Apríl 2018
Po Ut St Št Pia So Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Ako zachovať zdravé zuby čo najdlhšie.
Napísal Administrator   

Tento štvrtok som sa zúčastnil akcie organizovanej pre študentov 1.LF zameranej na preventívnu zubnú starostlivosť. Viedli ma k tomu vlastné problémy so zubami a aj príhoda z jednej nemenovanej predajne. Zákazník predo mnou za dve elektronické kefky zaplatil asi 5000 korún. S obdivom som ho sledoval. V hlave mi pritom vírilo, či som trochu nezaspal dobu so svojou kefkou za 60 korún ?... Neistý som sa už cítil v poslednej dobe aj pri reklamách na kefky s výkyvnou hlavicou na všetky svetové strany.

 

Čo ako triviálne to znie, akcia mala za úlohu naučiť nás čistiť si zuby.
Nebudem tu vysvetľovať techniku čistenia zubov, ktorú sme si osvojili. Určite by sa našiel niekto, kto by ma obvinil z toho, že tu robím reklamu firme, s ktorej kefkou sa daná technika praktizuje. Na požiadanie ale môžem poslať link, kde je inštruktážne video.
Spomeniem teda aspoň pár vecí, ktoré zazneli. Niektoré viac, iné menej známe.1.Rozdiel medzi zubným kazom a paradentózou (parodontitídou) je zjednodušene v tom, že kým zubný kaz nám urobí časom dieru v zube a postupne sa prejaví bolesťou, paradentóza nás nejak významne bolieť nemusí, a pokiaľ jej nevenujeme pozornosť, postupne spôsobí obnaženie krčkov zubov, dokonca až vypadávanie. Môže sa teda stať, že vaše zdravé alebo zaplombované zuby za niekoľo desiatok rokov vypadnú. Vaša babka tiež nemá zuby a myslíte si, že je to normálne? Nuž, nie je. Je dôležité si čistiť dôkladne aj medzizubné priestory a oblasť spojenia ďasna a zubu, čo sú miesta, kde paradentóza vzniká.
2..Elektrické zubné kefky boli pôvodne vyvinuté pre hendikepovaných.
Môžu pomôcť, ak takým ste, ale neznamená to nevyhnutne, že sa musíte trápiť, ak podobný stroj nevlastníte. Úplne vám postačí kefka za 50-100 korún, správna technika čistenia a trpezlivosť pri čistení zubov. Kefka sa nemusí meniť každý mesiac, ale polrok tiež nie je ideálna doba...
Schválne, aká stará je vaša zubná kefka? A koľko ste minule platili u lekára? Skúste si to porovnať.
Optimálny čas čistenia zubov sme sa nedozvedeli. Záleží vraj na šikovnosti. Ale platí, že lepšie je zuby vyčistiť raz dobre ako trikrát nedôsledne.

3. Existujú tabletky na zvýraznenie zubného plaku.
Odporúčam použiť každému aspoň raz. Je to veľmi názorné a nie až také drahé (cca 30 korún) Po rozžuvaní fialovej tabletky vidieť fialové miesta na zube, kde sme boli pri čistení nedôslední.
4. Dôležité sú medzizubné priestory, na ktoré netreba zabúdať a čistiť ich dentálnou niťou alebo medzizubnými kefkami. Pretože stoličky nie sú v priereze úplne okrúhle, je lepšie, pokiaľ to je možné, používať medzizubné kefky.

5.Kto si za krátku dobu po jedle čistí zuby, mal by vedieť, že povrchová vrstva zubnej skloviny je v tomto čase menej odolná (demineralizovaná vplyvom pH ). Tvrdá kefka a príliš úzkostlivé čistenie môžu sklovine v tomto čase viac uškodiť ako pomôcť.
Neplatí, že čím tvrdšia zubná kefka, tým lepšie, a rovnako neplatí, čím viac ňou tlačíme, tým lepšie zuby vyčistíme. Spomínaný prístup vedie k tomu, že ďasná chrániace krčky zubov ustupujú pre týmto tlakom, ktorý na ne vyvíjame a obnažujú krčky zubov.
Aby som to teda zhrnul. Je dobré pri čistení zubov popri zubnom kaze myslieť aj na paradentózu a sústrediť sa viac na medzizubné priestory a miesta prechodu ďasna na zub. Vo všeobecnosti platí, že lepšie sú mäkkšie kefky a o to väčšia dôslednosť pri čistení toho ktorého konkrétneho zubu.

 

 
You must have Flash Player installed in order to see this player.

Odkazy

http://